FAQ

Poniżej zamieściliśmy listę najczęściej zadawanych pytań. Jeśli nie uda Wam się znaleźć tutaj odpowiedzi, zachęcamy do odwiedzenia działów Zasady oraz Regulamin konkursu. Jeśli również i te rozwiązania nie przyniosą zadowalających rezultatów, napiszcie do nas przez formularz kontaktowy.

Początek

Na czym polega konkurs Liga Inwestorów?

Uczestnicy Ligi Inwestorów rywalizują o zwycięstwo w konkursie, starając się osiągnąć jak najwyższą stopę zwrotu. Wszelkie transakcje dokonywane są na platformie brokera EXANTE. Z kolei wyniki, zasady, harmonogram i inne istotne informacje dotyczące konkursu prezentowane są na stronie www.ligainwestorow.pl

Rywalizacja jest podzielona na dwie części – Konkurs Demo i Konkurs Główny. W Konkursie Demo uczestnicy operowali wirtualnymi środkami, a rywalizacja trwała od 25 kwietnia 2022 do 30 września 2022 roku. Rywalizacja w Konkursie Głównym będzie opierała się na inwestowaniu realnych środków. Udział mogą wziąć osoby, które już posiadają zweryfikowane konto w EXANTE lub je utworzą i zweryfikują, a następnie wpłacą na nie kwotę 10 000 EUR. Konkurs Główny rozpocznie się w nocy z 23 na 24 października 2022 roku i potrwa do 28 kwietnia 2023 roku.

Co zrobić, jeśli mam już konto demo lub live w EXANTE, a chcę także wziąć udział w konkursie?

Jeśli nie chcesz korzystać z różnych adresów email, to podczas rejestracji na ligainwestorow.pl podaj ten sam mail, na który zarejestrowane zostało Twoje obecne konto w EXANTE. Wówczas Twoje konto na stronie ligainwestorow.pl zostanie połączone z dotychczasowym kontem u brokera (musisz tylko kliknąć w link aktywacyjny w mailu, który od nas otrzymasz). Jeśli do tej pory Twoje konto w EXANTE nie zostało zweryfikowane, to jest to odpowiedni moment, aby przejść procedurę KYC. Wystarczy, że zalogujesz się na konto w EXANTE i wyślesz potrzebne dokumenty.

Po przejściu procedury KYC utworzone zostaną 2 konta w EXANTE: konto główne oraz konkursowe subkonto, przy czym subkonto konkursowe może pojawić się w systemie do 24 godzin od przejścia procedury KYC.

Następnym krokiem jest zasilenie konta głównego w EXANTE. W dalszej kolejności należy przesunąć dokładnie 10 000 EUR na subkonto konkursowe. Tutaj wchodzą w grę dwa scenariusze. Jeśli nie masz jeszcze środków u brokera, możesz wykonać przelew do EXANTE, a następnie przesunąć dokładnie 10 000 EUR na konkursowe subkonto. Jeśli natomiast posiadasz już u brokera środki o wartości co najmniej 10 000 EUR, to możesz przesunąć je na konkursowe subkonto. Pamiętaj jednak, by przesunąć dokładnie 10 000 EUR. Kiedy taka kwota znajdzie się na konkursowym subkoncie, otrzymasz od EXANTE mail potwierdzający, że konto jest odpowiednio przygotowane do konkursu. Instrukcja dotycząca zasilenia subkonta konkursowego zostanie zamieszczona w dziale „Edukacja”, w zakładce „Filmy Instruktażowe”.

Co zrobić jeśli nie mam jeszcze konta w EXANTE, a chcę wziąć udział w konkursie?

W takiej sytuacji najlepiej działać według tego schematu:

1. Rejestrujemy się na stronie www.ligainwestorow.pl.

2. Po rejestracji, otrzymujemy maila z potwierdzeniem i klikamy w link aktywacyjny

3. Po kilkudziesięciu minutach otrzymujemy z EXANTE maila, który prowadzi nas do ustanowienia hasła do konta demo (służy ono nam do testów). Od tego momentu działamy w identyczny sposób jak opisano we wcześniejszym pytaniu, czyli:

4. Weryfikujemy swoje konto na EXANTE, przechodząc procedurę KYC.

5. Po weryfikacji zasilamy konto główne wysyłając środki w kwocie 10 000 EUR lub wyższej.

6. Aby konto było gotowe do konkursu, na specjalnym subkoncie konkursowym (oznaczonym specjalnym rozszerzeniem .00000) musi znaleźć się równo 10 000 EUR. Instrukcja dotycząca zasilenia subkonta konkursowego zostanie zamieszczona w dziale „Edukacja”, w zakładce „Filmy Instruktażowe”.

Uwaga: Każda osoba, która po raz pierwszy zasili konto w EXANTE środkami o wartości 10 000 EUR lub więcej, automatycznie otrzyma 3-miesięczny darmowy dostęp do strony PortfelTradera.pl. Więcej na temat tej promocji dowiecie się tutaj.

Czy muszę wypełnić formularz KYC na platformie EXANTE, jeśli chcę wziąć udział w Konkursie Głównym?

Tak, wypełnienie formularza KYC jest konieczne. Jeśli jednak ktoś przeszedł już wspomnianą procedurę w przeszłości, to nie musi robić tego ponownie, by wystartować w konkursie.

Czy Konkurs Główny, który startuje w nocy z 23 na 24 października 2022 roku, odbywa się na rachunkach demo czy też wymagany jest depozyt?

Konkurs Główny opiera się na inwestowaniu realnych środków. Aby wziąć w nim udział konieczne jest umieszczenie na swoim subkoncie konkursowym środków w wysokości równo 10 000 EUR.

Jak odróżnić subkonto konkursowe od wszystkich pozostałych?

Każde konto jakie posiadamy w EXANTE ma swój numer. Zazwyczaj kończy się on trzema cyframi w stylu „.001” lub „.002”. Tymczasem konkursowe subkonto zawsze ma 5 cyfr, czyli .00000. To najłatwiejszy sposób by odróżnić je od innych kont.

Oczywiście główne konto i wszystkie subkonta, które klient utworzy samodzielnie, dają pełne możliwości. Można na nich inwestować we wszystkie dostępne instrumenty: akcje, ETFy, obligacje, opcje i wiele innych.

Z kolei na subkoncie konkursowym, aż do zakończenia Konkursu Głównego, będą obowiązywać zasady o których mowa w regulaminie i w specjalnym filmie instruktażowym.

Czy otwarcie konta w EXANTE i wpłata 10 000 EUR uprawnia również do darmowego 3-miesięcznego dostępu do PortfelTradera.pl?

Tak, jeśli tylko na konto dotrą środki w wysokości 10 000 EUR lub więcej, to dana osoba automatycznie bierze udział w promocji i otrzymuje darmowy dostęp.

Zazwyczaj wymagana jest kwota 11 000 EUR, jednak przy okazji Konkursu Głównego robimy wyjątek i wpłata 10 000 EUR jest wystarczająca.

Promocja dotyczy wyłącznie pierwszej wpłaty na dane konto, a zatem kolejne przelane 10 000 EUR nie będzie już skutkowało przedłużeniem dostępu.

Czy mogę dokonywać transakcji z dwóch różnych urządzeń?

Tak, istnieje taka możliwość. Należy jednak pamiętać, że dwóch uczestników konkursu nie może korzystać z tego samego urządzenia.

Czy dwie osoby mogą dokonywać transakcji z jednego urządzenia?

Nie. Osoby korzystające z tego samego komputera lub urządzenia mobilnego będą sklasyfikowane jako Osoby Powiązane i tym samym zostaną zdyskwalifikowane.

Skąd będę wiedzieć, że moje konto w EXANTE zostało prawidłowo zweryfikowane?

EXANTE wyśle do Ciebie maila z potwierdzeniem, jak również prześle wtedy instrukcje zasilenia konta. Dodatkowo w specjalnym panelu na górze strony konkursu będzie wyświetlało się potwierdzenie.

Skąd będę wiedzieć, że moje subkonto konkursowe zostało prawidłowo zasilone i mogę brać udział w konkursie?

EXANTE wyśle do Ciebie maila z potwierdzeniem. Dodatkowo w specjalnym panelu na górze strony konkursu będzie wyświetlało się potwierdzenie.

Czy od razu po prawidłowym zasileniu subkonta konkursowego, będę mógł inwestować moje środki?

Trzeba będzie zaczekać do oficjalnego startu Konkursu Głównego, czyli do nocy z 23 na 24 października 2022 roku. Jeśli subkonto konkursowe zostanie zasilone po tej dacie, to handel będzie dostępny natychmiast.

Dlaczego warto podać prawdziwe dane podczas rejestracji?

Podczas rejestracji podaje się imię, nazwisko, nick, numer telefonu oraz mail kontaktowy. Na stronie konkursu wyświetlany będzie wyłącznie Wasz nick. Teoretycznie podczas rejestracji możecie wpisać zmyślone imię czy nazwisko. Jeśli jednak okaże się, że wygraliście nagrodę, to będziemy musieli zweryfikować Wasze dane (Komisja Konkursowa porówna dane z rejestracji na stronie konkursowej z danymi właściciela konta w EXANTE oraz zweryfikuje numer telefonu). Jeśli dane okażą się fałszywe, to nie będziemy mogli przyznać nagrody i przypadnie ona kolejnemu Uczestnikowi.

Dlaczego utworzyliście osobną stronę konkursu, poza platformą EXANTE?

Strona konkursu to tak naprawdę Wasze centrum informacji. To tutaj możecie sprawdzić jak Wam idzie, jaki jest Wasz wynik, które miejsce zajmujecie. Tutaj też będą publikowane materiały edukacyjne. Z kolei platforma EXANTE ma Wam służyć głównie do zawierania transakcji.

Czy po zakończeniu Konkursu Głównego subkonto konkursowe będzie nadal dostępne?

Tak, każdy z uczestników będzie mógł nadal trzymać na nim swoje aktywa. Oczywiście możliwe będzie też przeniesienie tych aktywów na główne konto.

Należy pamiętać, że wycofanie jakichkolwiek aktywów z subkonta konkursowego w trakcie Konkursu Głównego oznacza dyskwalifikację. Podobnie jest z dopłatami do subkonta konkursowego w trakcie trwania Konkursu Głównego – są one zakazane.

Rywalizacja

W jaki sposób mogę nauczyć się obsługi platformy?

Najlepszym rozwiązaniem jest obejrzenie specjalnego filmu na ten temat. Znajdziecie go w dziale „Edukacja” w zakładce „Filmy Instruktażowe”. Warto także obejrzeć pozostałe filmy instruktażowe.

W jaki sposób mogę zapoznać się z zasadami konkursu?

Najlepszym rozwiązaniem jest zapoznanie się z regulaminem.

Osoby, które chcą poznać szczegóły dotyczące poszczególnych elementów konkursu, mogą obejrzeć specjalny film na ten temat. Warto także obejrzeć pozostałe filmy instruktażowe.

Z jakich instrumentów mogę korzystać podczas konkursu?

Uczestnicy konkursu mogą wymieniać waluty, a także kupować akcje i ETF-y. Pozostałe instrumenty nie są dostępne.

Czy mogę wydać wszystkie środki podczas jednej transakcji?

W przypadku nabywania poszczególnych walut możliwe jest użycie całych środków jakimi dysponujemy. Z kolei w przypadku akcji i ETF-ów obowiązują specjalne limity, które mają na celu ograniczyć wartość transakcji do 1000 EUR. Limity będą aktualizowane codziennie. Jak to działa?

Przykład 1:

Akcje Allianz kosztują na koniec poprzedniej sesji 100 . W takiej sytuacji limit wynosi 10 akcji (10 x 100 = 1000 EUR). Załóżmy, że w trakcie następnej sesji cena akcji rośnie do 105 EUR. Limit jednak nadal wynosi 10 akcji, więc możemy nabyć akcje Allianz za 1050 EUR (10 x 105 = 1050 EUR). W nocy limity są aktualizowane. A zatem jeśli akcje Allianz na koniec sesji kosztowały 105 EUR, to kolejnego dnia będzie można kupić maksymalnie 9 akcji tej spółki (1000 / 105 = 9,52 akcji).

Przykład 2:

Załóżmy, że posiadam już akcje Allianz, które w chwili obecnej są warte 600 EUR. Jednocześnie cena tych akcji wynosi przed otwarciem sesji 100 EUR. A zatem w trakcie sesji będę w stanie kupić maksymalnie 4 akcje (600 + (4 x 100) = 1000 EUR).

Przykład 3:

Załóżmy, że kupiłem akcje Allianz za 1000 EUR, a następnie ich notowania wzrosły o 100% i kosztują już 2000 EUR. Czy muszę je sprzedać? Nie, ponieważ limity obowiązują tylko przy nabywaniu akcji. To, co później dzieje się z ceną, nie ma znaczenia.

Przykład 4:

Załóżmy, że miałem akcje Allianz warte 2000 EUR i po otwarciu dzisiejszej sesji sprzedałem 15 sztuk po 100 EUR za akcję. Czyli mam w tej chwili 5 akcji Allianz warte 500 EUR. Tymczasem na zamknięciu wczorajszej sesji te akcje kosztowały 90 EUR i na tej podstawie obliczane były w nocy limity. A zatem limit akcji Allianz wynosi 11 akcji (1000 / 90 = 11,11 akcji). Mogę więc dokupić 6 akcji.

Gdzie znajdę limity akcji które mogę nabyć w danym dniu?

Są one aktualizowane na bieżąco i publikowane w zakładce „Limity” na stronie konkursu.

Czy mogę w trakcie rywalizacji wypłacić środki z subkonta konkursowego, a następnie wpłacić z powrotem taką samą ilość?

Nie ma takiej możliwości. Wycofanie jakichkolwiek środków z subkonta konkursowego będzie niestety skutkowało wykluczeniem z rywalizacji. Oczywiście dana osoba będzie mogła nadal inwestować na tym koncie, jednak jej wyniki nie będą brane pod uwagę w żadnej z klasyfikacji. Podobna zasada dotyczy dopłat do subkonta konkursowego. Dokonanie takiej dopłaty również będzie oznaczało dyskwalifikację.

Co może negatywnie wpłynąć na mój wynik w konkursie?

Podstawowym kosztem jest prowizja pobierana przy zakupie/sprzedaży poszczególnych aktywów. Koszty ponosimy również przy przewalutowaniach. W obu tych przypadkach platforma zawsze pokazuje nam ile wynosi opłata. Może również dojść do sytuacji w której wydajemy walutę, której nie posiadamy na koncie. Wówczas ta waluta jest przez nas pożyczana i naliczone zostaną odsetki. Wysokość odsetek można sprawdzić w zakładce „Interests” na stronie EXANTE. Odsetki naliczane są stopniowo, każdej nocy.

Jeśli chodzi o dywidendy to są one dodawane do naszej pozycji gotówkowej, jednak automatycznie pobierany jest podatek (jego wysokość zależna jest od stawek obowiązujących w kraju w którym siedzibę ma dana spółka).

Oczywiście negatywnie na wynik Uczestnika wpływać będą wszelkie stratne transakcje.

Gdzie można znaleźć tabele z opłatami pobieranymi przez EXANTE?

Zestawienie prowizji giełdowych w EXANTE można znaleźć tutaj: https://exante.eu/pl/markets/stocks/

O pozostałych opłatach można szczegółowo przeczytać na poniższej stronie:

https://exante.eu/pl/rates-and-commissions/

Jeśli chodzi o podatek od dywidendy, to jest on pobierany automatycznie, a jego wysokość zależy od zasad panujących w kraju, w którym siedzibę ma dana spółka.

Co jeżeli osiągnę ten sam wynik co inny Uczestnik Konkursu?

W przypadku osiągnięcia przez dwóch lub więcej uczestników identycznej Stopy Zwrotu, o kolejności zajętych miejsc decyduje wyższy Wskaźnik Sharpe’a (Sharpe Ratio).

Dodatkowe rozgrywki

Czym są Ligi Prywatne?

To rozgrywki, które Uczestnicy organizują samodzielnie. Ligę Prywatną wygrywa osoba z najwyższą stopą zwrotu. Założyciel Ligi Prywatnej może fundować nagrody we własnym zakresie, jednak największą wartością udziału w Lidze Prywatnej jest możliwość zdobycia nagrody na cele charytatywne.

Jak założyć Ligę Prywatną?

Aby założyć Ligę Prywatną należy wejść w zakładkę „Centrum ligowe” i wybrać odpowiedni przycisk. Następnie trzeba wpisać nazwę swojej Ligi Prywatnej (opcjonalnie można też dać opis). Zakładanie Lig Prywatnych będzie możliwe od 10 października 2022 roku.

Jak dołączyć do Ligi Prywatnej?

Aby dołączyć do Ligi Prywatnej trzeba znać jej kod dostępu – każda liga ma jeden taki kod, którym dysponuje jej założyciel. Jeśli znamy kod dostępu to wystarczy, że wejdziemy w zakładkę „Ligi”, wpiszemy kod w odpowiednim oknie i zatwierdzimy go. Dołączenie do Lig Prywatnych będzie możliwe od 10 października 2022 roku.

Założyciel Ligi Prywatnej może również ustawić ją jako „otwartą”. Wówczas każdy z pozostałych uczestników będzie widział kod dostępu, a co za tym idzie – będzie mógł dołączyć do danej ligi.

Do ilu Lig Prywatnych mogę maksymalnie dołączyć?

Posiadacz standardowego konta może brać udział w maksymalnie 3 ligach (założona przez niego liga także wlicza się do limitu). Z kolei posiadacz Dostępu Premium może brać udział w 10 ligach.

Dostęp premium

Czym jest Dostęp Premium?

Dostęp Premium to specjalny pakiet dodatkowych materiałów i udogodnień dla Uczestników Ligi Inwestorów. Pełną zawartość możecie zobaczyć TUTAJ.

Ile kosztuje Dostęp Premium?

Dostęp Premium kosztuje 199 złotych. Zakupu można dokonać TUTAJ.

Jakie są metody płatności?

Dostęp Premium można zakupić za pomocą:

- szybkiego przelewu (PLN),

- przelewu tradycyjnego (PLN, EUR oraz GBP),

- kodu blik.

Czy jest możliwość płatności w euro lub w funtach?

Istnieje taka możliwość. Warunek jest jeden: należy być zarejestrowanym do konkursu. Następnie wybieramy opcję „Kup” w zakładce Dostęp Premium, przechodzimy przez proces, a kiedy dojdziemy do ekranu płatności – zamykamy okno.

Wówczas taka osoba powinna wykonać przelew tradycyjny. W tytule przelewu powinna wpisać swój adres e-mail podany przy rejestracji do Ligi Inwestorów.


Dane do przelewu:

Independent Trader Holding AG

Haldenstrasse 5

6340 Baar

Szwajcaria


Konta:

(EUR) IBAN BE62 9674 1405 4061 Bank code (SWIFT/BIC) TRWIBEB1XXX

TransferWise Ltd.

 

(GBP) IBAN GB05 TRWI 2314 7031 6764 31 Account number 31676431

TransferWise Ltd.

 

Uwaga: kwotę przelewu należy przewalutować po kursie EUR/PLN lub GBP/PLN z danego dnia, i wysłać potwierdzenie przelewu na adres kontakt@ligainwestorow.pl. W tytule przelewu prosimy o podanie swojego maila oraz słowo "Dostęp Premium".

Nagrody

Czy muszę płacić podatek od nagrody?

W przypadku polskiego rezydenta podatkowego, organizator bierze na siebie obowiązek opłacenia podatku od nagrody.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku osób, które rozliczają się z podatków poza Polską. Jeśli którakolwiek z takich osób zdobędzie nagrodę, to otrzyma dodatkowo kwotę pieniężną w wysokości 11,1% wartości rynkowej nagrody (właśnie na poczet podatku).

Czy są nagrody za zwycięstwo w Ligach Prywatnych?

Każdy przypadek może wyglądać inaczej, a zatem w niektórych ligach mogą pojawić się nagrody (z inicjatywy założyciela czy też sponsorów), a w innych ich nie będzie. Biorąc udział w Lidze Prywatnej jest możliwość zdobycia nagrody na cele charytatywne.

Co będzie decydowało o zwycięstwie danej Ligi Prywatnej w tzw. Klasyfikacji Charytatywnej?

Każda Liga Prywatna w której uczestniczy 10 lub więcej osób, jest uwzględniana w Klasyfikacji Charytatywnej (Klasyfikacji Lig Prywatnych). Wynik w Klasyfikacji Charytatywnej to średnia wyliczona w oparciu o wyniki 10 najlepszych Uczestników z każdej Ligi Prywatnej.

Komu i jak zostanie przekazana nagroda charytatywna?

Nagroda pieniężną w postaci 10 000 EUR zostanie przekazana Organizacji Pożytku

Publicznego zarejestrowanej w Polsce, wskazanej przez założyciela najlepszej Ligi Prywatnej.

Edukacja

Czego dotyczą filmy publikowane na stronie konkursu?

Główny podział wygląda następująco: filmy instruktażowe oraz filmy edukacyjne. Przed konkursem opublikujemy głównie te pierwsze, abyście znali zasady, wiedzieli jak składać zlecenia itd.

W trakcie Konkursu Demo oraz tuż po jego zakończeniu opublikowane zostało kilka odcinków edukacyjnych, które dotyczą głównie podstawowych aspektów związanych z inwestowaniem na giełdzie.

Kolejne odcinki edukacyjne będą do obejrzenia w ramach Dostępu Premium. Ukaże się 5 takich odcinków podczas Konkursu Demo oraz kolejne 5 w trakcie Konkursu Głównego. Przykładowe tematy to:

- Jak działa rynek surowców? 
- Analiza techniczna w prostych słowach
- Jak wyszukać prawdziwe okazje?
- W jaki sposób podłączyć się pod trendy?
- 10 porad wzmacniających psychikę inwestora 
- oraz 5 kolejnych odcinków

Czy wszystkie odcinki edukacyjne są dostępne za darmo?

Każdy uczestnik ma dostęp do filmów instruktażowych oraz do pierwszych pięciu filmów edukacyjnych. Kolejne odcinki będą dostępne wyłącznie dla posiadaczy Dostępu Premium.

Nietypowe sytuacje

Próbowałem wykonać transakcje tak jak pokazano w filmie instruktażowym, ale moje zlecenie jest odrzucane. O co chodzi?

Mógł wystąpić jeden z poniższych problemów:

1. Wartość zakupu przekraczał limity opisywane przez nas zarówno w regulaminie, jak i w filmach instruktażowych.
2. Nie posiadasz wystarczających środków do wykonania danej operacji.
3. Próbujesz użyć instrumentów, które nie są dopuszczone w ramach konkursu (dopuszczamy wyłącznie waluty, akcje oraz ETF-y).
4. Dany instrument jest dostępny w trybie „view only” lub „close only”

Wykonałem transakcje w trakcie konkursu, a mimo to mój wynik wynosi 0%. Jak to możliwe?

Być może transakcje zostały wykonane na głównym koncie w EXANTE, a nie na subkoncie konkursowym. O tym jak odróżnić oba konta piszemy w jednym z powyższych pytań. Dodatkowo na stronie konkursu przez większość dnia podawane są wyniki szacunkowe. Pełna aktualizacja wyników przeprowadzana jest raz na dobę.

Mój wynik na stronie konkursu jest inny od tego, który wynika z danych na platformie EXANTE. Dlaczego?

Na stronie konkursu przez większość dnia podawane są wyniki szacunkowe. Dopiero po zakończeniu sesji w USA (22:00 czasu polskiego) publikowana jest pełna aktualizacja wyników i poszczególnych klasyfikacji.

Co w sytuacji kiedy mam swoje konto na EXANTE oraz jestem pełnomocnikiem przy innym koncie w EXANTE. Czy oba konta mogą brac udział w Konkursie Głównym?

Tak, jednak transakcje na obu kontach muszą być przeprowadzane z różnych urządzeń. Dodatkowo dane właścicieli kont muszą być tożsame z danymi zarejestrowanymi w konkursie.

W trakcie Konkursu Demo podałem nieprawidłowe dane przy rejestracji. Teraz jednak chciałbym wziąć udział w Konkursie Głównym. Co powinienem zrobić?

Nie jest możliwa zmiana danych pomiędzy Konkursem Demo a Konkursem Głównym. Jeśli chcesz wystartować w Konkursie Głównym musisz stworzyć nowe konto na ligainwestorow.pl przy użyciu innego maila (na tego samego maila musi być założone także konto w EXANTE na które należy wpłacić środki).

W jakich przypadkach nie mogę zostać klientem EXANTE, a co za tym idzie – nie mogę wziąć udziału w Konkursie Głównym?

Klientami EXANTE nie mogą być rezydenci Rosji, Białorusi, USA, Francji, Japonii, Korei Płn., Iranu.

W wyjątkowych przypadkach może się zdarzyć, że klient zostanie zweryfikowany negatywnie w trakcie procedury KYC.